Kontrola
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12

U V O D
Kontrola je četvrta bazična funkcija menadžera i to svih nivoa u organizaciji počevši od onih koji se nalaze na njenom upravljačkom vrhu pa sve do onih koji se nalaze na dnu njene upravljačke piramide na takozvanoj "prvoj menadžerskoj liniji".
Posmatranjem nivoa organizacije kao cjeline, dobro izabrani ciljevi, osmišljena strategija, kvalitetna organizacija, sposobna uprava i visoka motivacija zaposlenih nude male šanse za uspjeh ukoliko nije izgrađen adekvatan sistem kontrole. Osnovna odrednica uspješnosti organizacije jeste upravo uspješna kontrola. Kontrola kao menadžerska funkcija ne odvija se izolovano. Zapravo ona se vrši u tijesnoj vezi sa drugim menadžerskim funkcijama.
Planiranje, organizovanje, unajmljivanje i usmjeravanje pomažu da se stvari događaju što kod kontrole nije slučaj jer ona pomaže da se stvari događaju onako kako se želi. Kontrole osiguravaju da se planovi realizuju i ciljevi ostvaruju efektivno i efikasno. Da li će kontrola rezultirati poboljšanjem efektivnosti i efikasnosti zavisi prije svega od onih koji su zaduženi da kontrolišu. Menadžeri posjeduju osjećaj osiguranosti u manjoj ili većoj mjeri i on može da rezultira lošim ili osrednjim učincima. Ako je menadžer uspješan on svoje "nišanske sprave" usmjerava u pravo na područja gdje su napravili promašaj. Menadžeri više nauče iz načinjenih grešaka nego iz pravih podataka.
Greška je dakle način da se drugi put stvari bolje urade.
"P. Drucker ističe da nikada ne bi napredio na odgovoran položaj menadžera koji nije pravio greške pa čak i one velike zaključujući da je taj sigurno osrednji, Drucker kaže da onaj ko nije pravio greške nije naučio kako da ih na vrijeme uoči i ispravi".
3.
1. POJAM I SUŠTINA KONTROLE
Definiciju kontrole kao jednu od aktivnosti u procesu upravljanja preduzećem, među prvima je dao H. Fayol u svom poznatom djelu "General and industrial menagment".
Prema Fayol-u, kontrola podrazumijeva permanentnu provjeru stalnog ponašanja organizacije u odnosu na planiranu s ciljem da se sagledaju i otklone slabosti i greške i da se spriječi njihovo eventualno ponavljanje. Kontrola predstavlja priliku utvrđivanja poremećaja i dostignuća poželjnog nivoa efikasnosti i efektivnosti ogranizacije, ona takođe posjeduje karakter kontinuelnog procesa uz pomoć koga se obezbjeđuje izvršenje pojedinačnih zadataka.
Kontrola je u svojoj suštini proces poređenja ostvarenih učinaka sa normiranjima, utvrđivanje razlike između ovih učinaka, analiziranja uzoraka tih razlika, odnosno odstupanja i preduzimanja korektivne akcije sa ciljem njihovog eliminisanja u narednom periodu.
2. PROCES KONTROLE
Proces kontrole na najvišem nivou počinje strateškim planom (upravljačka kontrola) na srednjem nivou kontrola je potrebna po pojedinim departmanima ili poslovnim jedinicama dok na najvišem nivou predmet kontrolne grupe ili pojedinci odnosno kvalitet izvršenja njihovih zadataka je u skladu sa zadatim uputstvima (operativna kontrola).
Proces kontrole kao dio samog menadžment procesa obuhvata:
1.Monitoring i evaulaciju organizacione efektivnosti,
2.Preduzimanje korektivnih akcija da bi se održala i unaprijedila organizaciona efektivnost.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!